ULUSLARARASI GELECEKTE AİLE SEMPOZYUMU BAŞLADI

18 Kasım 2023 Cumartesi


ULUSLARARASI GELECEKTE AİLE SEMPOZYUMU BAŞLADI

Diyanet İşleri Başkanlığı ile Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi İlahiyat Fakültesi işbirliği ile gerçekleştirilen ve 17-18-19 Kasım tarihleri arasında devam edecek olan sempozyumun açılış oturumu Rize Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Kongre Kültür Merkezinden gerçekleştirildi. Açılış ve değerlendirme oturumunun dışında yirmi dört oturumdan oluşan sempozyumda yüzün üzerinde tebliğ sunulacaktır.

Programa, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Hilmi Karslı ve Prof. Dr. Burhan İşliyen, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Saffet Köse, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Nebi Gümüş ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Göktuğ Dalgıç, Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Prof. Dr. Abdurrahman Haçkalı, Din Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Şaban Kondi, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekan Vekil Prof. Dr. Ali Kumaş, il müdürleri, akademisyenler, öğrenciler ve davetliler katıldı.
Sempozyumun açılış oturumu 17 Kasım Cuma günü saat 09.00’da Yakup TAŞ’ın Kur’an tilavetiyle başladı.

Kur’an tilavetinin ardından Sempozyum Düzenleme Kurulu başkanlarından Prof. Dr. Şevket TOPAL tarafından sempozyum açılış konuşması yapıldı. Topal programın hayırlara vesile olması ve aile kurumunun mevcut problemlerine yönelik çözüm ve öneriler ortaya koyulabilmesi temennisiyle konuşmasına başladı.  Ailenin dünyevileşme ve bireyselleşme tehlikesi ile karşı karşıya olduğuna dikkat çekerek konuşmasını sürdürdü. Devamla sempozyum konularına değinip emeği geçenlere teşekkür ederek konuşmasını tamamladı.

İlahiyat Fakültesinin Dekan Vekili Prof. Dr. Ali KUMAŞ sempozyumun hazırlanmasında emeği geçenlere teşekkür ederek, problematik meselelerden hareket edilerek planlanan sempozyumun alanda önemli bir boşluğu doldurmasını umduğunu dile getirdi.
 Rektör Vekili Prof. Dr. Nebi GÜMÜŞ ise ailenin Allah’ın en büyük nimetlerinden biri olduğuna vurgu yaparak, insanlığı korumak için neslin korunmasının zaruri olduğunu bunun da ancak aile ile mümkün olabileceğini belirterek sempozyuma katkı sağlayan herkese teşekkür ederek konuşmasını sonlandırdı.

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Burhan İŞLİYEN ise ailenin önemine ve karşı karşıya kalmış olduğu risklere işaret etmiş, bu çerçevede herkese büyük görevler düştüğünü, bu anlamda Diyanet İşleri Başkanlığı olarak ciddi çalışmalar ortaya koyduklarını, sempozyumun da buna katkı sunacağını ümit ettiğini ifade etti. Vali Vekili Murat ÖZTÜRK konuşmasında ailenin güçlü olmasının ehemmiyetine işaret etmiş, güçlü aile olmadan kuvvetli bir toplum ve devletten bahsedilemeyeceğini dile getirdi.

Programın açılış konferansı Kâtip Çelebi Üniversitesi Rektörü Saffet KÖSE tarafından yapılmıştır. Konuşmasında toplumumuzda ailenin hâlâ en güçlü ve en sağlam kurum olduğuna dikkat çekerek, İslam toplumlarının modernite ile hesaplaşmadan problemlerini çözemeyeceğini dile getirdi. Bütün ilahi dinlerde ailenin kıymetli olduğu, aileye dair hükümlerin dinlerde ayrıntılı geldiği, değerle  olgu arasında bir bağ varsa bunun gelişme olduğu, değerlerden kopuk olarak değişimin çürüme olduğuna dikkat çekerek buna binaen nerede durulduğunun önem taşıdığı, ailenin kendi içinde küçük bir devlet olduğu devletin o milletin büyük ailesi olduğu, ailesiz toplum, cinsiyetsiz insanın modernitenin dayatmalarından olduğu, modernitenin dayattığı bu kavramların nasıl okunması gerektiği, kadın erkek rollerinin Kur’an’da ayetlerde belirtildiği , birbirlerinden farklı ama eş değer olduklarının belirtildiği, ama sanki günümüz toplumlarında rol organizasyonlarının belli olmadığı bunların toplumun kendi kabullerine göre inşa ettiğine dair kabullerin olduğu konuları üzerinde durarak karı-koca arasındaki ilişkileri belirleyen üç kavram olan rahmet,  meveddet ve sekineti açıklayarak konuşmasını bitirdi.

Prof. Dr. Saffet KÖSE’nin konferansından sonra açılış oturumu sona erdi ve Cuma gününün öğleden sonraki oturumlarına geçildi. Sempozyum, 19 kasımda sona erecek.