Konferans: Dijital Dönüşümün Serüveni

27 Mayıs 2022 Cuma

Teknolojinin gelişiminde dönüm noktası olan James Watt, Michael Feraday, William Shockley gibi isimlerin de içerisinde yer aldığı 14 isimden bahseden Koçak, bu isimlerin hepsinin İngiliz olduğunu ifade etti. Bahsettiği 14 ismin Allah’ın ilahi yasalarını çözdüğünü, Müslümanların ise buna sırt çevirdiğini sözlerine ekledi ve Müslümanların Allah’ın ilahi yasalarına tekrar dönmesi gerektiğinin altını çizdi.
Bu isimlerin ardından bilgisayarın tarihi seyir içerisindeki gelişiminden bahseden Koçak, mikroçiple ilgili bir video izletti. Ardından teknolojik gelişimin kuşaklar arasındaki yansımalarından bahsetti.
Teknolojinin doğduğu yerin Silikon Vadisi olduğunu ifade eden Koçak, dünyada bu vadinin bir benzerinin olmadığını da ifadelerine ekledi. Koçak, İsrail’in yüksek inovasyon ürünleri üreten ülkeler içerisinde yer aldığını belirtti ve Türkiye’nin bu nedenle İsrail’e başkaldıramadığını sözlerine ekledi. Buradan hareketle geleceğin teknolojiyi elinde tutanlarda olduğunu ifade etti.
Koçak, ilerleyen dönemlerde şu anki bilgisayar teknolojisi yerine kuantum bilgisayarların kullanılacağını belirtirken ilahiyatların buna hazırlıklı olması gerektiğinin altını çizdi. Bunun nedeni olarak da ilahiyatçıların davetçi misyonunu gösterdi.
Metaverse ile hayatın her alanının değişeceğine dikkat çeken Koçak, yazılımla üretilen insanlara dair bir video izletti. Bunun yanında transhümanizmin önemine değindi ve ilahiyatlarda transhümanizm alanının olması gerektiğini ileri sürdü.
Koçak, sunumunun son bölümünde dünya ve Türkiye için sosyal medya, internet kullanıcı sayısı, internette aratılan ifadeler ve internette aratılan dini ifadeler hakkında istatistikler verdi. Özellikle Türkiye’de İslam dinine ait aramaların azalmasına dikkat çekerek buna karşı içerik üretilmesi gerektiğini belirtti.
Katılımcılardan gelen soruların yanıtlanması ile sona eren programda rektör yardımcısı Prof. Dr. Ahmet İshak DEMİR günün anısına Taşkın KOÇAK’a hediyelerini takdim etti.