FAKÜLTEMİZDE SİHRU’L-HURUF HAT SERGİSİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

06 Mayıs 2024 Pazartesi

Arap harflerinden doğarak İslâm medeniyetinde müstakil ve olağan üstü bir yere gelmiş bulunan güzel yazı sanatı demek olan Hat Sanatı eserlerinden oluşan sergi 29-30 Nisan 2024 tarihlerinde İlahiyat Fakültesi C bloğu fuaye alanında gerçekleştirildi.

Sergide İlahiyat Fakültesi son sınıf öğrencisi Esmanur Çiçek ve Hukuk Fakültesi son sınıf öğrencisi Furkan Tatar'a ait 13 eser sergilendi.

Ziyaretçilere hoş geldiniz konuşmasını eser sahiplerinden Esmanur Çiçek yaptı. Fakültedeki son dönemlerinde böyle nezih bir topluluk karşısında sergilerini açmış olmanın heyecanını yaşadıklarını dile getiren Çiçek, harflerin estetik güzellikleri ve kendi aralarındaki muazzam ölçünün etkisi ile sergilerine "Harflerin Büyüsü" anlamında "Sihru'l-Huruf" ismini verdiklerini belirtti ve ardından tüm katılımcılara teşekkür etti.

Fakültemiz Dekanı Prof. Dr. Ahmet İshak Demir, görsel yönü çok az olan ilahiyat alanının böyle bir sanat etkinliğine ev sahipliği yapmasını sağlayan eser sahipleri ve Sağlık Kültür ve Spor Dairesi başkanlığı aracılığıyla maddi desteklerini esirgemeyen Rektörlüğümüze çok teşekkür ettiğini belirtti.

Rektör Vekili Prof. Dr. Nebi Gümüş ise kısa konuşmasında böyle bir sanat sergisinin Fakültemizde açılmasından büyük memnuniyet duyduğunu belirtti ve eser sahibi öğrencileri tebrik ederek başarılarının devamını diledi.

Açılış kurdelasını Rektör Vekili Prof. Dr. Nebi GÜMÜŞ, Fakültemiz Dekanı Prof. Dr. Ahmet İshak DEMİR, Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Emine Battal, Prof. Dr. İlyas Karslı, Prof. Dr. Yavuz Köktaş'ın eser sahipleri ile birlikte kestiği sergiye Fakültemiz emekli öğretim görevlisi Hat Sanatı hocası Nurettin Ödül ile İlahiyat Fakültesi yanında Üniversitemizin çeşitli fakültelerinden akademik ve idari personelle birlikte çok sayıda öğrenci katıldı.

Ziyaretçilere eserler hakkında bilgi veren ve Hat Sanatında sülüs, nesih, muhakkak, ma'kıli, kufi, reyhani, tevki, rik'a, divani gibi çeşitli yazı türleri bulunduğunu belirten Esmanur Çiçek, bu serginin hazırlığının yedi aya yakın bir zaman aldığını, bir kısmı sülüs, bir kısmı ise celi sülüs yazı çeşidi ile aharlı kağıtlar üzerinde 13 adet eser sergilediklerini ifade etti. Sergide eserler yanında Hat Sanatı ile ilgili malzeme örnekleri de ilgi gördü.