İlahiyat Fakültesi Akademik ve İdari Personeli İle Deprem Felaketi Hakkında İstişare Toplantısı

09 Şubat 2023 Perşembe

İlahiyat Fakültesi Akademik ve İdari Personeli İle Deprem Felaketi Hakkında İstişare Toplantısı Yaptı

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'nın (AFAD) açıklamasına göre büyüklükleri Pazarcık'ta 7,7 ve Elbistan'da 7,6 olarak ölçülen ve 10 ilde büyük yıkıma yol açan deprem felaketinin ardından Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Senatosu toplandı. Üniversite Senatosunun aldığı kararlar doğrultusunda İlahiyat Fakültesi Akademik ve İdari Personeli ile bölgedeki mevcut durumun değerlendirmesi için istişare toplantısı düzenledi. 07.02.2023 tarihinde Prof. Dr. Fuat Sezgin Konferans salonunda yapılan toplantı, depremde kaybettiğimiz vatandaşlarımız için Öğr. Gör. Ömer Faruk Olgun tarafından okunan  Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı.

Fakültemiz Dekanı Prof. Dr. Şevket TOPAL, Dekan Yardımcıları Prof. Dr. Ali KUMAŞ ve Prof. Dr. Hacı Yusuf ACUNER toplantı açılış konuşmalarına; Depremde ölenlerin ailesi ve yakınlarına üzüntülerini ve başsağlığı dileklerini ileterek, yaralananlar için de acil şifalar dileyerek başladı. Toplantıda Ülkemiz gündemindeki depremin sosyolojik ve psikolojik etkilerinden, önümüzdeki süreç içerisinde alınabilecek önlemlerden ve yapılabilecek desteklerden bahsedildi. AFAD’tan alınan bilgiler ve veriler doğrultusunda durum değerlendirmesi yapıldı. Fakültemiz Dekanı Prof. Dr. Şevket Topal başkanlığında arama, kurtarma ve genel yardımı desteklemek için akademik ve idari personelden oluşan kriz masası oluşturuldu. Bölgede ikamet eden öğrencilerimizle iletişim sağlamak amacı ile danışman hocalarından destek alarak iletişim ve koordinasyon listesi oluşturuldu. Fakültemiz Öğretim elemanı Arş. Gör. Nisanur ÖLMEZ’den depremzede ailesi ve bulundukları bölgenin mevcut durumu hususunda  bilgi alındı.

Dekan Topal; “Fakülte olarak Öğrencilerimiz ve ailelerine tüm imkânlarımızı seferber ederek elimizden geldiğince maddi ve manevi olarak yanlarında olmaya gayret göstereceğiz, depremde hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralılara şifa diliyor, en içten taziyelerimizi ve dualarımızı sunuyoruz. Türkiye’nin ve Türk halkı olarak bizlerin güç ve dirayeti ile yaşanan bu felaketi en kısa sürede atlatacağımıza olan inancım tamdır” ifadelerini kullandı.

Toplantıya Dekan ve Dekan Yardımcıları, Bölüm Başkanları, Anabilim Dalı Başkanları ile Öğretim Üyeleri ve Öğretim Elemanlarından oluşan 75 akademik personel, Fakülte Sekreteri başta olmak üzere 18 idari personel ile toplam 93 kişi katılım sağladı.