İlahiyat Fakültesi Akademi Öğrencileri İle Yapılan Ankara-Konya Gezisi

05 Ocak 2023 Perşembe

İlahiyat Fakültesi Akademi öğrencileri ile çıkılan bu yolculukta gezilen yerler şu şekildedir :
Ankara
      1.Cumhurbaşkanlığı Külliyesi
2.Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi
Konya
 1. Şeb-i Arûs Etkinliği
 2. Kapı Camii
 3. Aziziye Camii
 4. İplikçi Camii
 5. Şeyh Şemsi Tebrizi Camii ve Türbesi
 6. Mevlana Türbesi
 7. Şeyh Sadrettin Konevi Camii ve Türbesi
 8. İnce Minare Taş Eserler Müzesi
 9. Karatay Medresesi
 10. Alaeddin Keykubad Camii
 11. Sırçalı Medresesi
 12. Kelebekler Vadisi


ANKARA
1.CUMHURBAŞKANLIĞI KÜLLİYESİ
Cumhurbaşkanlığı Külliyesi, Türkiye’nin başkenti Ankara’daki Atatürk Orman Çiftliği’nin içerisinde bulunan ve Türkiye Cumhurbaşkanı tarafından 2014’ten itibaren kullanılmaya başlanan yerleşke içinde Cumhurbaşkanlığı Sarayı, Millet Camii ve 15 Temmuz Şehitler Abidesi, Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi bulunmaktadır.

     

2- CUMHURBAŞKANLIĞI MİLLET KÜTÜPHANESİ
Türkiye’nin Ankara şehrinde yer alan bir kütüphanedir. 134 farklı dilde 4 milyondan fazla kitap koleksiyonu ve 120 milyon makale ve raporla Türkiye’nin en büyük kütüphanesidir.
1-ŞEB-İ ARÛS ETKİNLİĞİ
Mevlevilikte Mevlana Celaleddin Rumi'nin öldüğü gecedir. Mevlana Celaleddin Rumi, bu geceyi Rabb'ine, sevgiliye kavuşma gecesi olarak düşündüğünden Düğün Gecesi olarak adlandırır. Rumi'nin ölüm yıl dönümlerinde 17 Aralık tarihlerine denk gelen haftalarda yapılan ve Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri olarak isimlendirilmeye başlanılan törenler, halk arasında "Şeb-i Arus" olarak da anılmaktadır. Arus kelimesi aslında yanlışlıkla Arapçadaki "????" (Yükseliş) kelimesinin yerinde kullanılmıştır, yani ölümden sonra ruhun semaya yükselişi anlamına gelmektedir. Şeb-i Arus törenleri ve etkinlikleri Konya Mevlana Kültür Merkezinde yapılmaktadır.