AFAD Farkındalık Eğitimi

29 Haziran 2022 Çarşamba

    
2021 yılının Türkiye Afet Eğitim Yılı ilan edilmesinin ardından Rize Valiliği ile Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi arasında imzalanan "Afet Farkındalık Eğitimi İş Birliği Protokolü" çerçevesinde İlahiyat Fakültesinde bir eğitim verildi.
 
Geçtiğimiz yıl pandemi nedeniyle yapılamayan, Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığı (AFAD) gönüllü eğitmenleri Doç. Dr. Veli Süme ve  Doç. Dr. Erol Yılmaz  tarafından verilen eğitim Prof. Dr. Fuat Sezgin konferans salonunda yapıldı.
 
İki oturum süren eğitime, Dekan Prof. Dr. Şevket Topal, Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Ali Kumaş, Fakülte Sekreteri Yusuf Kar ile akademik ve idari olmak üzere toplam 87 personel katılım sağladı.
 
Rize'nin afet risklerinin, yaşadığı acı tecrübelerin vurgulandığı eğitimlerde afetlere karşı tedbirli olunmasının hayat kurtardığına vurgu yapıldı. Farkındalık eğitimlerinin önemine dikkat çeken AFAD gönüllü eğitmenleri Doç. Dr. Veli Süme, "Olası bir afet halinde kaybı en aza indirmek bizlerin elinde. Afete karşı hazırlık bireyin kendisinde başlar. Bunun için de "Afet Eğitimleri" büyük önem taşıyor" dedi.